-SzKSz-

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Szabad kőműves ?

-SzKSz-

Biztos sokatokban felmerült hogy mi is az a Szabad kõmûves sõt egészen biztos vagyok abban is hogy van olyan aki még csak nem is hallotta ezt a kifejezést . Hát most itt pár érdekességet olvashattok róla hogy nagyjából tisztába legyetek hogy mit is takar ez a név .

 

A szabadkõmûvesség világszerte több millió taggal rendelkezõ heterogén, számtalan formában mûködõ mozgalom, amely – önértelmezése szerint – az erkölcsi értékek, valamint a szellem szabadságának egyetemességét vallva, a felvilágosodás hagyományait követve tevékenykedik. Tagjai ritualizált beavatási szertartásokon keresztül ismerhetik meg a szabadkõmûvesség kõmûvesmesterséghez kapcsolódó szimbólumrendszerének mélyebb jelentését.

Az ún. angol rendszerû (illetve: reguláris) szabadkõmûvességben egyebek mellett a tagság számára alapvetõ követelmény az Istenbe vetett hit. Ennek a hitnek a megnyilvánulását – azaz hogy ki mely vallás szerint hisz Istenben – a reguláris szabadkõmûvesség nem firtatja tagjaitól, hiszen a reguláris páholyokban vallási és politikai témák megvitatása tilos. Éppen ezért Istent a szabadkõmûves ceremóniákban és szóhasználatban a Világegyetem Nagy Építõmesterének nevezik.

A szabadkõmûvesség és a katolikus egyház viszonya könnyen érthetõ, hiszen a szervezet létrejöttének helyszíne az a brit birodalom, mely nem ismerte el a pápaság intézményét, majd Franciaország, mely alapjaiban mélyen katolikus ugyan, de szintén gyakori nyílt konfliktusba keveredik a pápákkal, valamint a felvilágosodás eszméivel egyre nagyobb teret hódít az ateizmus is. Bár a szabadkõmûvesség deklaráltan nem tartozik egyetlen valláshoz sem, mégis szabadelvû gondolkodásával, titokzatosságával, robbanásszerûen növekvõ tagságával,egyházi szemszögbõl veszélyes konkurenciának tûnhetett.

1945-ben a hatóságok újra engedélyezték a szabadkõmûves-páholyok mûködését, a Magyarországi Symbolikus Nagypáholy azonban ezúttal csak öt évig mûködött: Benedek Marcell nagymester minden igyekezete és diplomáciai képessége ellenére, mivel az államszocializmussal nem férhetett össze a szabadkõmûvesség gondolati szabadsága, 1950-ben megint betiltás következett. Ez így maradt 1989-ig, amikor is a Magyarországi Symbolikus Nagypáholy újraindulásakor az angolszász rendszerhez csatlakozott, egyúttal reguláris nagypáhollyá vált. Az 1992-ben létrejött Magyar Nagyoriens ugyanakkor a francia rendszerhez csatlakozott, angol szempontból tehát irregulárisnak számít.A szabadkõmûvesség alapelveit alkotmányi szinten rögzítik. Az egyéb alapelvek bázisát az erkölcsi törvény megtartásának követelménye, 'kötelme' képezi, amely a reguláris (angol eredetû) testvériségben a Világegyetem Nagy Építõmesterében való hit elõírásával párosul, szemben az irreguláris vagy liberális (francia eredetû) irányzattal, amely az utóbbit nem követeli meg.A páholyok kötelessége a jótékonysági tevékenység, amely mind a külvilág felé, mind a szervezeten belül megnyilvánul. A szabadkõmûves iratok ezeken túl rögzítik a hazaszeretet, a titoktartás, az erkölcsileg megfelelõ életvitel, a testvériség és tolerancia követelményét, és tilalmazzák a politikai illetve vallási kérdések páholyon belüli megvitatását.A szabadkõmûvesség legfelsõbb szuverén szervezeti eleme a Nagypáholy. Fennhatóságának területe általában megegyezik a számára otthont adó állam területével. A Nagypáholy élén a határozott idõre választott Nagymester áll, a Nagypáholy egyéb vezetõségét ugyancsak választják. Angliában és Walesben az Egyesült Angol Nagypáholy 360 000 tagot számlál. Négy igazgatója van, melyek egyike a nagypáholy fõtitkára. A fõhadiszállás Londonban található, a Great Queen Streeten.A szabadkõmûvesség szervezeti alapegysége a páholy. A nagypáholyi alkotmány biztosította keretek között a páholy bizonyos autonómiát élvez: tisztviselõit, így vezetõjét, a fõmestert is saját tagjai közül, határozott idõre választja. Tagjai meghatározott idõközönként egy speciálisan berendezett helyiségben – általában a páholyházban – találkoznak.A szabadkõmûvesség - mint általában a titkos szervezetek - az úgynevezett piramis-rendszer szerint mûködik. Ez azt jelenti, hogy minél lejjebb helyezkedik el valaki a ranglétrán annál kevesebbet tud a szervezet igazi céljáról. Csak a saját feladatát végzi. Persze ezzel jár az is hogy a piramis tetejéhez közeledve egyre kevesebb ember van minden fokozatban.

 

A szabadkõmûvesség azonosul a felvilágosodás célkitûzéseivel, vallja a szellem, a vallás, a politikai nézetek szabadságát, és a páholytagok vagyoni és társadalmi helyzetétõl független egyenlõségét a szervezeten belül. A szabadkõmûves program szerint a szervezet tagjai tevékenységük során a magasabb szellemi-erkölcsi értékek közvetítésével, a felvilágosodás és humanizmus hagyományainak fenntartásával és terjesztésével, munkájuk révén tevékenyen alakíthatják a társadalmi folyamatokat, amelyért felelõsséggel tartoznak.

 

 

A szabadkõmûvesség alapelveit alkotmányi szinten rögzítik. Az egyéb alapelvek bázisát az erkölcsi törvény megtartásának követelménye, 'kötelme' képezi, amely a reguláris (angol eredetû) testvériségben a Világegyetem Nagy Építõmesterében való hit elõírásával párosul, szemben az irreguláris vagy liberális (francia eredetû) irányzattal, amely az utóbbit nem követeli meg.
A szabadkõmûvesség azonosul a felvilágosodás célkitûzéseivel, vallja a szellem, a vallás, a politikai nézetek szabadságát, és a páholytagok vagyoni és társadalmi helyzetétõl független egyenlõségét a szervezeten belül. A szabadkõmûves program szerint a szervezet tagjai tevékenységük során a magasabb szellemi-erkölcsi értékek közvetítésével, a felvilágosodás és humanizmus hagyományainak fenntartásával és terjesztésével, munkájuk révén tevékenyen alakíthatják a társadalmi folyamatokat, amelyért felelõsséggel tartoznak.